tabletki-przeciwbolowe
  O środkach przeciwbólowych
 
Jak wiadomo do najczęściej stosowanych składników przeciwbólowych należą kwas acetylosalicylowy, paracetamol oraz ibuprofen. Naukowcy udowodnili, że paracetamol może być bardzo dobrze tolerowany, ale skutki przedawkowania to także zatrucie organizmu. Z kolei kwas acetylosalicylowy, pośród wielu zalet posiada również oraz wady. Stosowanie lekow z tym kwasem grozi krwawieniami z przewodu pokarmowego. Tabletki przeciwbólowe są wielkim dobrodziejstwem medycyny, trzeba jednakże umiejętnie z nich korzystać. Na rynku dostępnych może być dużo preparatów przeciwbólowych, jednakże trzy czwarte Polaków nie zna mechanizmów ich działania oraz nie potrafi wybrać właściwego dla siebie leku. 91% decyzji zakupowych odbywa się samodzielnie bez udziału farmaceuty, co oznacza, że jedynie co dziesiąta osoba korzysta z porady aptekarza. Istnieją różne źródła bólu - bóle głowy, bóle menstruacyjne czy może nareszcie popularne zwłaszcza zimą bóle mięśni oraz bóle gardła to także jedynie parę przykładów spośród całej gamy miejsc, które powinny nas boleć. Ból może wynikać z choroby, przemęczenia a także glodu, warto zatem zastanowić się jakie może być prawdziwe źródło bólu oraz sięgnąć po środek przeznaczony do zwalczania tego konkretnego rodzaju dolegliwości. Z badań prof. Nikolasa Moore z Uniwersytetu Victor w Bordeaux we Francji wynika, że na przykład paracetamol oraz ibuprofen są środkami o dużo skuteczniejszymi, niż środki leczenia zawierające kwas acetylosalicylowy. W badaniach z pacjentami wykazano, że z leczenia właściwego bolu slabego oraz umiarkowanego 74 proc. bylo zadowolonych z ibuprofenu, 69,2 proc. ze skuteczności paracetamolu, a 68,6 z leku zawierajacego kwas acetylosalicylowy. 75% Polakow nie zna mechanizmów działania leków przeciwbólowych. Dostępne bez recepty środki leczenia najcześciej zawierają kwas acetylosalicylowy, paracetamol albo ibuprofen. Zarowno kwas acetylosalicylowy jak oraz ibuprofen należa do grupy tzw. niesteroidowych leków przeciwzapalnych. ow pierwszy skutecznie radzi sobie z gorączką, bólem oraz stanami zapalnymi. Nie można jego jednakże stosować u dzieci poniżej 12 roku życia. Poza tym może wywoływać niepożadane efekty w obrebie przewodu pokarmowego, i dlatego może być przeciwwskazany u osob cierpiących np. na wrzody żoładka. środki leczenia przeciwbólowe to także szybki oraz skuteczny sposob radzenia sobie z różnymi przypadłościami, pamiętajmy jednak, że więcej nie znaczy lepiej - tabletki przeciwbólowe, także te najlepsze zaczynaja działać po pewnej chwili. Zamiast nerwowo połykać kolejną pigułkę przeciwbólową dajmy szansę zadziałać pierwszej. środki leczenia należy brać zgodnie z informacja podaną na dołączonej ulotce - w ów sposób osiągniemy najlepszy efekt i pewność, że nasze ludzkie zdrowie wyjdzie z tego bez szwanku. Na bóle grypowe oraz ból głowy najlepiej oceniono kwas acetylosalicylowy, na bóle pleców oraz gardła zdaniem pacjentów najlepiej pomagał paracetamol. Natomiast ibuprofen najlepiej uśmierzał bóle układu kostno-mieśniowego. naukowcy dowiedli rownież, że ibuprofen wywołał najmniej skutków ubocznych, a kwas acetylosalicylowy działał najsłabiej. Paracetamol działa jedynie przeciwgorączkowo oraz przeciwbólowo. Może być też stosowany u dzieci we wszystkich grupach wiekowych. Może być bezpieczny dla układu pokarmowego. Niestety, stosowany niezgodnie z zaleceniami, może działać niekorzystnie na wątrobę. Ibuprofen działa przeciwgorączkowo, przeciwbolowo oraz przeciwzapalnie. Można jego stosować u dzieci od 3. miesiąca życia. Charakteryzuje się większym niż paracetamol, ale mniejszym niż kwas acetylosalicylowy ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych w przewodzie pokarmowym. Może być bezpieczniejszy od paracetamolu dla wątroby. Brak wiedzy na temat działania poszczególnych substancji powoduje, że zażywajac środki leczenia przeciwbólowe popełniamy dużo błędów. Na przykład, na ból głowy po udanej imprezie zażywamy paracetamol, który niesie ryzyko dla zatem już oraz tak obciążonej, z powodu alkoholu, wątroby. Wybierając lek, warto zwrocić również uwagę na to, czy może dziala on przeciwzapalnie, bo np. bol zatok może być pomiędzy innymi efektem procesu zapalnego. Zaleca się, by w przypadku bólu oraz gorączki stosować środki leczenia wykazujące także dzialanie przeciwzapalne. Według raportu firmy IMS Health w 2013 roku Polacy kupili 115 mln opakowań środków przeciwbólowych. Polski Związek Producentow Leków bez Recepty podaje natomiast, że w 2013 roku kupiliśmy 684 mln opakowań leków, które nie wymagały zgody lekarza. Co czwarte zawierało środki przeciwbólowe. Polska zajmuje drugie miejsce pod względem spożycia lekow przeciwbólowych w Europie oraz trzecie na świecie. Część z nas nie wie, że skuteczność dzialania leków wiąże się rownież z tym, czym je popijamy. Przeważnie po zażyciu leku sięgamy po to, co mamy akurat pod ręką: kawę, herbatę lub sok. Tymczasem może to także być też niebezpieczne dla zdrowia. Polacy często nadużywaja leków. Zdarza się, że jednocześnie biorą zarowno tabletki przeciwprzeziębieniowe oraz przeciwbólowe zawierające te same substancje, poprzez co przekraczaja ich dozwoloną dobową dawkę. Kobiety niekiedy zażywają jeden specyfik z powodu dolegliwości menstruacyjnych oraz drugi z powodu bolu głowy nie wiedzac, że mają taki sam jeden skład. Dużo osob przyjmuje również nadto duże dawki leków, bo nie czyta ulotek albo chce zwielokrotnić działanie preparatu. Przyczyn bólu może być też wiele. Zawsze informuje nas o czymś niepokojącym dziejącym się w naszym ciele oraz bardzo dobrze może być skonsultować to także z lekarzem. Nie zawsze jednakże musimy faszerować się chemią. Również podczas leczenia właściwego zapalenia stawów. Leków nie można popijać sokiem grejpfrutowym, bo dużo składników leku wchodzi z nim w reakcje. W konsekwencji wzrasta stężenie leku, a to także może doprowadzić do poważnych komplikacji. W reakcję z tabletkami wchodzi również herbata. Wiadomo, że popijanie herbata preparatów z żelaza sprawia, że przestają one działać. Bo brakuje szczegółowych badań dotyczących wpływu herbaty na leki, dla bezpieczeństwa zaleca się również nie popijać nią tabletek przeciwbólowych. Przyjmowanie leku w dawkach większych aniżeli polecane w ulotce może być bezcelowe oraz niebezpieczne ze wzgledu na tzw. "efekt pulapowy", który polega na braku silniejszego dzialania przeciwbolowego po przekroczeniu tzw. dawki maksymalnej, przyjmowanej jednorazowo albo w ciągu całej doby. W efekcie nie czujemy silniejszego działania przeciwbólowego, a zwiększamy ryzyko wystapienia skutków niepożądanych. Od wieków w medycynie ajurwedyjskiej oraz chińskiej stosuje sie wonna kurkumę. To także silnym środek przeciwzapalny. Nic zatem dziwnego, że od setek lat do uśmierzania bolu stosuje się kurkume a jej skuteczność może być również ceniona poprzez lekarzy zajmujących się stanami zapalnymi stawów. Zbyt trudno jednakże liczyć, że pomoże nam szczypta kurkumy dodana do ulubionej indyjskiej potrawy, i dlatego warto zapytać o produkt z odpowiednią dawką skladnika czynnego u lekarza albo farmaceuty. Lekow nie można łączyć również z innymi napojami zawierającymi kofeinę (kawa, cola, napoje energetyczne). Powinny one zwiększyć działanie leku, wywołać uczucie niepokoju oraz problemy ze snem. środki leczenia popijamy wodą. Jedynie ona nie posiada wplywu na ich działanie, bo nie wchodzi w żadne reakcje. Często zdarza się, że przekonani o bezpieczeństwie leków przeciwbólowych, zażywamy je przy każdej możliwej okazji, nie przestrzegając zaleceń zawartych w ulotce. A nadużywanie leków przeciwbólowych może prowadzić do szeregu działań niepożądanych, takich jak nudności, dolegliwość wrzodowa żołądka, zmiany skórne. Paradoksalnie, stosowanie leków przeciwbolowych pare razy w tygodniu może być też przyczyną polekowych bolow głowy tzw. bólów głowy z odbicia. Wonnym składnikiem diety przeciwzapalnej może być cynamon. Historia jego zastosowanie w medycynie sięgają czasow starożytnych, gdy jako przyprawa bywał bardziej ceniony od złota. Pierwsze zapiski o nim pochodzą z trzeciego tysiaclecia przed naszą erą z Chin. Według doniesień naukowych aldehyd cynamonowy zapobiega agregacji plytek krwi poprzez hamowanie wydzielania kwasu arachidonowego z ich błon komórkowych, zmniejszając w ów sposób powstawanie mediatorów zapalenia. Warto również pamiętać, że skutecznia dieta bogata w błonnik może osłabić dzialanie leku. Większość lekow przeciwbolowych nie powinna być też zażywana na czczo, ponieważ podrażniają one błonę śluzową żołądka. Ale nie oznacza to, ze od razu po zjedzeniu śniadania jesteśmy w stanie sięgnąć po tabletkę. Powinniśmy odczekać przynajmniej pół godziny. Trzeba rownież pamietać, że specyfik przeciwbólowy bez recepty może być środkiem doraźnej pomocy. - Pamietajmy, że ból do pewnego momentu może być naszym sprzymierzeńcem, informuje nas o nieprawidłowościach zachodzących w naszym organizmie. Nie można jego ignorować, jeśli może być silny, nagły albo trwa przewlekle albo jeśli zmienił swój charakter.




Dodaj komentarz do tej strony:
Twoje imię:
Twoja wiadomość:

 
   
 
=> Chcesz darmową stronę ? Kliknij tutaj! <=