tabletki-przeciwbolowe
  O lekach przeciwbólowych
 
Niesteroidowe środki leczenia przeciwzapalne, np. kwas acetylosalicylowy, paracetamol oraz ibuprofen, hamują aktywność enzymu, który może być odpowiedzialny za powstawanie reakcji zapalnej oraz obrzęku powodującego ból. Te farmaceutyki są skuteczne w uśmierzaniu bólów głowy, gardła, mieśniowych oraz kostno-stawowych i bólów menstruacyjnych. środki leczenia opioidowe (np. morfina, kodeina) i ich syntetyczne odpowiedniki blokuja przewodzenie bodźców bólowych. Stosowane są do uśmierzania silnych bolow. Syntetyczną pochodną jednego z opioidów, papaweryny, zawierają również środki leczenia rozkurczowe, które znoszą ból likwidujac bolesne skurcze (menstruacyjne albo w kolce nerkowej i żołciowej). Ostry ból mija wraz z wyleczeniem choroby. Skoro tak się nie stanie oraz ból utrzymuje się ponad 3 miesiące, mówimy o bólu przewlekłym (chronicznym). Towarzyszy wielu schorzeniom – przeciążeniom oraz zmianom zwyrodnieniowym stawów, chorobom reumatycznym, migrenie, neuralgiom. Może pojawiać się codziennie, parę razy w tygodniu lub w miesiącu. Zawsze pogarsza jakość życia. Wtenczas trzeba walczyć z przyczyna oraz samym bólem.

Są różne sposoby lagodzenia dolegliwości, nie mniej jednak z reguły osoby, którym ból uprzykrza życie, faszerują sie tabletkami. Takie postępowanie może być najczęściej konsekwencją naszej niewiedzy, że jesteśmy w stanie sobie zaszkodzić. Tymczasem wedlug statystyk każdego roku tysiace osób doznaje uszczerbku na właściwym zdrowiu z powodu nadużywania leków przeciwbólowych. Dotyczy to również również preparatow zwalczających objawy przeziębienia oraz grypy. Wybierając specyfik samodzielnie, trzeba pamiętać, że to, co pomoglo komuś, nam może zaszkodzić. By lekarstwo było skuteczne oraz bezpieczne, powinno być też indywidualnie dobrane poprzez lekarza. Opioidy działają mocno przeciwbólowo. Z kolei pośród ich dodatkowych możliwości obserwujemy działanie depresyjne na ośrodek oddechowy ośrodkowego układu nerwowego, a również działanie sedatywne oraz przeciwkaszlowe. Niestety wywołują tolerancję oraz lekozależność. W Polsce najbardziej popularne są dwie grupy leków przeciwbolowych - paracetamol (Apap, Panadol, Efferalgan) oraz Niesteroidowe środki leczenia Przeciwzapalne (NLPZ) do których należą pomiędzy innymi: kwas acetylosalicylowy(Aspiryna, Polopiryna, Etopiryna), ibuprofen (Ibuprom, Ibum, Nurofen), naproksen (Aleve, Natrax), ketoprofen( Ketonal, Profenid), dilofenak (Diclac, Olfen, Naklofen). Sięgając po tabletki przeciwbólowe, powinniśmy kierować sie rozsądkiem. Oto jaki - poza zniesieniem bólu - powinny mieć wplyw na nasz organizm: Ból bywa sygnałem, że w organizmie toczy się pewien proces chorobowy. Częste przyjmowanie takich leków może maskować prawdziwe dolegliwości oraz sprawić, że przeoczymy objawy poważnego schorzenia, które wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej. Nauka o leczeniu bólu może być ważną częścia wiedzy medycznej. Chociaż farmakologicznym uśmierzaniem dolegliwości najlepiej pokieruje lekarz, zwłaszcza w poradni leczenia wlaściwego bólu, nie posiada konieczności, by wszystkie przypadki bólu konsultować w gabinecie specjalisty. I dlatego warto znać parę podstawowych faktów. Zgodnie z drabiną analgetyczną (czyli zdefiniowanym poprzez WHO w 1986 r. schematem stosowania leków przeciwbolowych) środki przeciwbólowe dzielą się na środki leczenia nieopioidowe i słabe oraz silne opioidy. Do słabych analgetykow opioidowych zalicza sie np. tramadol, kodeine oraz dihydrokodeinę, a do silnych opioidów oksykodon, metadon, morfine oraz buprenorfinę. środki leczenia te mają zastosowanie w przypadku silnych bólów, często o pochodzeniu nowotworowym. Natomiast pośród środków nieopioidowych stosuje się niesteroidowe środki leczenia przeciwzapalne (tzw. NLPZ), np. kwas acetylosalicylowy (czyli aspiryna), ibuprofen, naproksen i klasyfikowany osobno paracetamol. Sa one dostępne bez recepty oraz powinny być też stosowane w przypadku wystąpienia bólu o słabym oraz średnim nasileniu. Trzeba nie mniej jednak pamiętać, że środki leczenia przeciwbólowe różnią się pomiędzy sobą skutecznością w różnego rodzaju bólach a również działaniami niepożądanymi. Łykając z nawyku tabletki przeciwbólowe, zapominamy, że są one (tak jak np. antybiotyki) lekami oraz zawarte w nich substancje, skoro są przyjmowane w nadmiarze, zatruwają organizm. Większość środków przeciwbólowych dostępnych bez recepty mocno oddziałuje na śluzówke oraz może spowodować poważne dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Wiele preparatow przeciwbólowych zawiera te same substancje czynne, np. paracetamol może być głównym składnikiem m.in. Apapu, Paracetamolu, Coldrexu. Przyjmowanie jednego środka pomaga zwalczyć bol. Ale zatem już połaczenie jego z drugim, który posiada tę samą substancję czynną, może być też dla nas niebezpieczne, także wywołać zatrucie. Najcześciej na ból głowy wystarczy pelna dawka paracetamolu albo kwasu acetylosalicylowego. środki leczenia te będą skuteczniejsze, skoro weźmiemy je jak najszybciej - najlepiej jak zaczyna nas ćmić. Czasami przy bólach głowy wystarczą sprawdzone, naturalne sposoby, takie jak wyjście na świeże powietrze, masaż skroni lub ruchy twarzy, poprawiające mikrokrążenie (marszczenie nosa czy może zaciskanie powiek). Przy cieżkich, migrenowych bolach głowy powyższe sposoby powinny okazać się nieskuteczne. Częste oraz silne bole głowy to również poważny objaw, z którym najlepiej zglosić się do lekarza pierwszego kontaktu. W razie potrzeby zaleci on wizyte u neurologa. Lekarz może wypisać też silne środki leczenia na migrenę, których nie można kupić bez recepty sa to rownież tzw. tryptany, na przykład sumatryptan (Sumamigren, Imigran). Nie wszystkie środki leczenia przeciwbólowe są bezpieczne. Niektóre z nich powinny przy długim stosowaniu prowadzić do niewydolności nerek oraz do anemii i przyspieszyć rozwój dolegliwości nowotworowej. Dowiedziono też, że tabletki zawierające matamizol powinny uszkodzić szpik kostny. Bez wyraźnych wskazań lekarskich nie należy brać lekow przeciwbólowych zawierających aminofenazol i propyfenazon. Lekarze przestrzegają przed tabletkami z fenacytyną, która niekorzystnie wplywa na nerki oraz może uzależniać. środki leczenia stosowane w słabym albo umiarkowanym bolu wywodzą sie z grupy nieopioidowych leków przeciwbólowych. Czesto stosowany poprzez naukowców podzial wyrożnia jedynie dwie grupy: środki leczenia przeciwbólowe (zwalczajace dolegliwości bolowe oraz gorączkę) i przeciwzapalne (zwalczające dodatkowo dolegliwości w przebiegu dolegliwości reumatycznych). Trzeba nie mniej jednak pamiętać, że granica pomiędzy tymi grupami może być nieostra, bo niektóre środki leczenia jak ibuprofen oraz naproksen znajdują zastosowanie w obu wskazaniach. Chociaż zażycie pojedynczej tabletki na ból glowy parę razy w trakcie trwania ciąży nie powinno zaszkodzić potomstwu, z regularnym przyjmowaniem leków na bazie paracetamolu i innych środków uśmierzających ból, lepiej sie wstrzymać. Badania przeprowadzone jesteśmy w stanie poprzez naukowców z Danii, Finlandii i Francji dowodzą, że paracetamol podwyższa ryzyko wystąpienia wnętrostwa u chłopców. Niezstąpione jąder albo jednego jądra grozi w przyszłości niepłodnościa a także rozwojem raka jądra. Nadmiar leków przeciwbólowych wplywa na wyniki badań laboratoryjnych oraz daje nieprawidłowy obraz stanu zdrowia. Pomiędzy innymi zmienia się barwa moczu, zawyża poziom amoniaku, glukozy oraz zaniża potasu. Testy ciążowe wykonane po zażyciu leków przeciwbolowych sa niemiarodajne. Najwięcej preparatów przeciwbólowych oraz przeciwgorączkowych dostępnych na rynku zawiera paracetamol, kwas acetylosalicylowy oraz ibuprofen, spośród których jedynie paracetamol nie posiada dzialania przeciwzapalnego. Pozostałe działaja też przeciwzapalnie, co posiada znaczenie w przypadku bólów z komponentą zapalną. Blisko każda z nas co miesiąc odczuwa w różnym stopniu nasilone bóle miesiączkowe. Każda kobieta może być inna, inaczej reaguje na bóle menstruacyjne. Większości kobiet pomogą środki leczenia dostępne na półkach w supermarketach lub w ogóle obędą się bez medykamentów. Najlepszy będzie paracetamol, ktory skutecznie łagodzac ból, nie niesie za sobą ryzyka nasilenia krwawienia. Niestety, sekcja kobiet odczuwa bóle menstruacyjne jako dotkliwe. Może być też to również objaw dolegliwości narządu rodnego oraz powinno być też sygnałem alarmowym. Każda kobieta w te dni powinna pozwolić sobie na chwile relaksu. Przy niezbyt nasilonych bolach menstruacyjnych pomocne bywaja ćwiczenia rozciagajace, joga lub taniec. Zbyt częste przyjmowanie lekow przeciwbólowych może znacznie obniżać sprawność psychoruchową. Szczegolnie niebezpieczne są te zawierające, także w niewielkich ilościach, narkotyki (np. Metadon, Dolargan). Podobnie działają środki znieczulające stosowane powszechnie w stomatologii podczas leczenia właściwego albo usuwania zębów. Po ich użyciu nie należy siadać za kółko poprzez co najmniej dwie godziny. Oszołomienie oraz zawroty glowy powinny się pojawić również po Tramalu - leku stosowanym dość często przy bolach pourazowych, np. przy złamaniach. Dostępne bez recepty środki przeciwbólowe zawierające kwas acetylosalicylowy czy może paracetamol w niewielkim stopniu wpływają na osłabienie reakcji kierowcy.

Warto nie mniej jednak pamiętać, że kofeina zawarta w kawie i coca-coli nasila działanie środków przeciwbólowych, a parę przyjętych na raz tabletek z "krzyżykiem" wydluża reakcję kierowcy o kilkadziesiąt sekund. To również wystarczy, by spowodować poważny wypadek. Preparaty te wykazują skuteczność w bólach o słabym oraz umiarkowanym natężeniu, np. w przypadku gorączki, bólów menstruacyjnych oraz migrenowych. Aspiryna w małych dawkach stosowana może być również w prewencji zawału serca, a również w niestabilnej chorobie wieńcowej oraz udarze niedokrwiennym mózgu, profilaktyce wtórnej ostrych incydentów wieńcowych oraz mózgowych a również przewlekłej chorobie wieńcowej, po wszczepieniu pomostów aortalno-wieńcowych, angioplastyce wieńcowej i u osób z zarostową miażdżycą tętnic obwodowych. Tabletki przeciwbolowe najczęściej przyjmujemy, kiedy boli nas głowa. Następnie z powodu bolu związanego z przeziebieniem, bolu kręgosłupa, mięśni oraz stawów. Aż 38 proc. mężczyzn korzysta z nich, kiedy boli ząb, a 15 proc. kobiet podczas silnych bólów miesiączkowych. Niektórzy zażywają je kilkanaście razy w miesiącu. Dzieje się tak, pomimo że 23 proc. osób sugeruje się reklamami, a jedynie 17 proc. pyta o radę lekarza (dane z sondażu OBOP). Kobiety stosują środki leczenia przeciwbólowe dwukrotnie dużo częściej niż mężczyźni. Dotyczy to również zarówno leków sprzedawanych bez recepty (OTC), jak oraz zalecanych poprzez lekarza. Osoby po 50. roku życia zażywaja środki przepisane poprzez lekarza, być też może z obawy przed łączeniem lekow przyjmowanych z powodu dolegliwości przewlekłych. W światowych statystykach jesteśmy na 3. miejscu po Amerykanach oraz Francuzach. Co czwarty z nas zawsze posiada przy sobie coś tam na ból. Zwykle może być to rownież Polopiryna, Paracetamol albo Apap.




Dodaj komentarz do tej strony:
Twoje imię:
Twoja wiadomość:

 
   
 
=> Chcesz darmową stronę ? Kliknij tutaj! <=