tabletki-przeciwbolowe
  IBUFEN DLA DZIECI zawiesina doustna o smaku malinowym
 
Skład
100 ml zawiesiny zawiera:
Substancję czynną: ibuprofen 2 g
Substancje pomocnicze: cremophor RH-40, sól sodowa karboksymetylocelulozy, krzemian magnezowo-glinowy, sacharoza 34,2 g, gliceryna bezwodna 5,7 g, glikol propylenowy 1,71 g, propylu hydroksybenzoesan 0,05 g, metylu hydroksybenzoesan 0,15 g, kwas cytrynowy, sodu wodorofosforan dwuwodny, sodu sacharynian 0,25 g, krospowidon XL-10, aromat pomarańczowy, żółcień pomarańczowa 0,02 g, woda oczyszczona do 100 ml.
 Dawkowanie
Dawkę ustala się w zależności od wieku i masy ciała dziecka. 
Niemowlęta od 6 do 12 miesięcy (7,7-9 kg): 3 do 4 razy po 2,5 ml w ciągu doby, 
Dzieci od 1 do 3 lat (10-15 kg): 3 razy po 5 ml w ciągu doby, 
Dzieci od 4 do 6 lat (16-20 kg): 3 razy po 7,5 ml w ciągu doby, 
Dzieci od 7 do 9 lat (21-29 kg): 3 razy po 10 ml w ciągu doby, 
Dzieci od 10 do 12 lat (30-40 kg): 3 razy po 15 ml w ciągu doby, 
W przebiegu odczynu poszczepiennego u niemowląt od 3 do 6 miesięcy: 
Niemowlęta od 3 do 6 miesięcy (5-7,6 kg): 2 razy po 2,5 ml w ciągu doby (należy podać 2,5 ml, a następnie kolejne 2,5 ml po 6 godzinach).
 Stosowanie innych leków:
Ibuprofenu (podobnie jak innych leków z grupy NIZP) nie należy stosować jednocześnie z niżej wymienionymi lekami:
- kwasem acetylosalicylowym lub innymi NLPZ
- zwiększone ryzyko występowania działań niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego - lekami przeciwnadciśnieniowymi i moczopędnymi - leki z grupy NLPZ mogą powodować obniżenie skuteczności działania tych leków
- lekami przeciwzakrzepowymi - nieliczne dane kliniczne wskazują, że NLPZ mogą nasilać działanie leków obniżających krzepliwość krwi
- litem i metotreksatem – dowiedziono, że NLPZ mogą powodować zwiększenie stężenia w osoczu zarówno litu jak i metotreksatu
- zydowudyną - istnieją dowody na wydłużenie okresu krwawienia u pacjentów leczonych jednocześnie ibuprofenem i zydowudyną.
 Karmienie piersią
Ibuprofen może w niewielkich ilościach przenikać do mleka karmiących matek. Nie są znane przypadki wystąpienia działań niepożądanych u niemowląt karmionych piersią, tak więc w zasadzie nie ma konieczności odstawienia niemowląt od piersi.
 Ciąża
Stosowanie ibuprofenu w czasie pierwszych 6 miesięcy ciąży jest dozwolone wyłącznie na zlecenie lekarza. Nie należy stosować ibuprofenu w ostatnim trymestrze ciąży.
 Działanie niepożądane
Do najczęstszych działań niepożądanych należy dyskomfort ze strony przewodu pokarmowego (żołądka). Do rzadkich działań niepożądanych należą:
- nieswoiste reakcje alergiczne i anafilaktyczne,
- reakcje ze strony układy oddechowego manifestujące się astmą ,nasileniem astmy, skurczem oskrzeli lub dusznością,
- reakcje skórne w postaci wysypki skórna, świądu, pokrzywki, plamicy, obrzęku naczynioruchowego,
- trombocytopenia.
Do sporadycznych działań niepożądanych należą:
- dermatoza pęcherzowa,
- wrzód żołądka lub krwawienie z żołądka.
Ze względu na obecność sacharozy, lek może wykazywać działanie niepożądane u chorych na cukrzycę, u osób z glukozo-galaktozowym zespołem złego wchłaniania, nietolerancją fruktozy lub u osób z niedoborem sacharozo-izomaltazy.
 Środki ostrożności
Zachowaj szczególną ostrożność stosując Ibufen, jeśli stwierdzono wcześniej:
- astmę oskrzelową,
- niewydolność wątroby, nerek lub krążenia,
- objawy reakcji alergicznych po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego,
- wrodzoną nietolerancję fruktozy.
 Przeciwwskazania
Nie należy stosować leku Ibufen zawiesina w przypadku:
- nadwrażliwości na którykolwiek ze składników leku,
- występowania kiedykolwiek w przeszłości objawów alergii w postaci kataru, pokrzywki skórnej lub astmy oskrzelowej, po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego lub innych NLPZ,
- czynnej lub przebytej choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy.
 Wskazania
Preparat Ibufen zawiesina przeznaczony jest do stosowania u niemowląt i dzieci w następujących przypadkach:  
a) gorączka różnego pochodzenia (także w przebiegu zakażeń wirusowych, w przebiegu odczynu poszczepiennego).
b) bóle różnego pochodzenia o nasileniu słabym do umiarkowanego:
- bóle głowy, gardła i mięśni np. w przebiegu zakażeń wirusowych,
- bóle mięśni, stawów i kości, na skutek urazów narządu ruchu (nadwerężenia, skręcenia),
- bóle na skutek urazów tkanek miękkich, bóle pooperacyjne,
- bóle zębów, bóle po ekstrakcji zębów, bóle na skutek ząbkowania,
- bóle głowy,
- bóle uszu występujące w stanach zapalnych ucha środkowego.
 Zastosowanie
Lek dostępny bez recepty przeznaczony do stosowania u dzieci w wieku powyżej 6 miesiąca życia. Dzieciom poniżej 6 miesiąca życia można podać lek po konsultacji z lekarzem na jego zlecenie. Nie należy stosować większej dawki niż zalecana.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.





Dodaj komentarz do tej strony:
Twoje imię:
Twoja wiadomość:

 
   
 
=> Chcesz darmową stronę ? Kliknij tutaj! <=